2009

Na początek roku szkolnego zostaliśmy zaproszeni do II Liceum Ogólnokształcącego im. J.Śniadeckiego w Kielcach z prezentacją z cyklu „SPOTKANIE Z HISTORIĄ”. Zaprezentowaliśmy opowieść o Armii Krajowej i losach oddziału Zbigniewa Kruszelnickiego ps.”WILK”. W spotkaniu poza kapitanem Henrykiem Pawelcem ps.”ANDRZEJ” wzięli udział: Robert Mikołajczyk, Dariusz Czarnecki i Dionizy Krawczyński.

W ostatnich dniach roku zakończone zostały przez nas prace nad filmem opowiadającym historię rozbicia więzienia w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szary”.
W filmie wykorzystany został materiał nagrywany podczas organizowanego przez nas widowiska historycznego „ROZBIĆ WIĘZIENIE – KIELCE 1945”. Widowisko to uznane zostało zresztą przez Telewizję Polską Kielce za wydarzenie sierpnia 2009 roku.

{youtube}dduNlTcKy08{/youtube}

{youtube}-M-UJ1nlAKY{/youtube}

Liczna reprezentacja Stowarzyszenia wzięła udział w uroczystościach nadania Szkole Podstawowej w Kowali (gmina Sitkówka-Nowiny) imienia generała Antoniego Hedy „Szary”.
Podczas oficjalnych uroczystości wystawiliśmy poczet do jednego ze sztandarów Armii Krajowej oraz wartę przy pamiątkowej tablicy. Po zakończeniu, trochę przydługich, uroczystości zaprezentowaliśmy dla najbardziej wytrwałych potyczkę partyzantów z oddziałem Wehrmachtu.
Akcja, pomimo, że przeprowadzona w strugach zimnego deszczu wyglądała okazale, tym bardziej, że w całości została przeprowadzona własnymi siłami i środkami.

Napisali o Nas

Głos Nowin

W dniach 26 i 27 w Kielcach obchodzone były uroczystości związane z rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Wzięli w nich udział także członkowie Stowarzyszenia. W sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprezentowaliśmy specjalną prezentację multimedialną dotyczącą dziejów Armii Krajowej w Okręgu Kieleckim „JODŁA”.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod pomnik upamiętniający bitwę oddziałów AK z Niemcami pod Szewcami dotarł pieszy rajd młodzieży. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zostali oni przed pomnikiem „zaatakowani” przez niemiecki patrol w składzie: Dawid Foderowicz, Paweł Gałecki i Dionizy Krawczyński. Po wyjaśnieniu całego zajścia opowiedzieliśmy młodzieży historię Armii Krajowej. Okazało się, że mają oni bardzo dużo pytań dotyczących uzbrojenia i umundurowania z czasów II wojny światowej, na które staraliśmy się odpowiedzieć.
Tego samego dnia, po południu, przy mogile upamiętniającej zamordowanych przez UB w 1948 roku żołnierzy Podziemia Niepodległościowego odbyły się tradycyjne uroczystości. Wzięła w nich udział delegacja Stowarzyszenia, która złożyła kwiaty na symbolicznym grobie: Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”, Czesława Padło ps. „Mały”, Karola Łoniewskiego ps. „Lew”, Józefa Figarskiego ps. „ Śmiały”.

Na zaproszenie Starachowickiego Domu Kultury wzięliśmy udział w rekonstrukcji historycznej pod nazwą „STARACHOWICKI WRZESIEŃ”. Stowarzyszenie reprezentowane było przez sekcję niemiecką w składzie: Jacek Łój, Marcin Piątek, Maciej Gałkiewicz, Robert Mikołajczyk i Dionizy Krawczyński. Na Plac Na Szlakowisku przywieźliśmy ciężarówkę i motocykl.

22 września ze specjalnie przygotowaną prezentacją multimedialną o Armii Krajowej (kolejna z naszego cyklu „SPOTKANIE Z HISTORIĄ”) gościliśmy w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. Głównym gościem był kapitan Henryk Pawelec ps. „ANDRZEJ”, któremu towarzyszyli Marcin Piątek i Dionizy Krawczyński.
Trwające prawie dwie godziny spotkanie zorganizował Michał Buczyński. Opowieść została ciepło przyjęta przez uczniów i dyrekcję szkoły, której serdecznie dziękujemy za zaproszenie.