2014

projekt2014więzienie     20 grudnia 2014r. liczna grupa członków Stowarzyszenia (głównie młodzież) wzięła na terenie więzienia w Kielcach przy ulicy Zamkowej udział w zdjęciach do filmu pt." Dzień z życia więźnia", który jest tworzony w ramach projektu naszych koleżanek z Gimnazjum im. św. S. Kostki. Film opowiada o losach jednego z organizatorów akcji rozbicia więzienia (Stefan Gądzio "Kos"), więźniów osadzonych w więzieniu wiosną 1945r. i o ich uwolnieniu przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem A. Hedy "Szary".

     terelak201411 listopada 2014r., w wieku 37 lat, zmarł nasz kolega, członek Stowarzyszenia, wielokrotny uczestnik widowisk historycznych Mariusz Terelak. 14 listopada pożegnaliśmy Go w jego ostatniej drodze na cmentarz w Rykoszynie. Mariusz odszedł na wieczną wartę gdzie spotkał zapewne żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, których działania przypominał tu.

     "Śpij kolego w ciemnym grobie..." zaśpiewaliśmy przy mogile, a niebo zapłakało deszczem. Jego krople zmieszały się na twarzach z łzami.